štvrtok 30. apríla 2015

CHIA VS. ĽANOVÉ SEMIENKA


Pre zdravší život...
Tajomstvo Aztékov.
Pre štíhlu líniu...
Dávka vitamínov a živín. Podpora pri chudnutí...
Pre fungovanie organizmu...
Jedzte chia semienka pre správne fungovanie organizmu...
Energetické semienka...

          Tak znejú marketingové slogany, ktoré majú nabádať ku kúpe úžasného prostriedku pre Vaše zdravie. Chia semienka (semená Šalvie hispánskej, pôvodom zo Strednej Ameriky) zažívajú doslova BOOM a už ich okrem bio-potravín zoženiete na webe skoro na všetkých zľavových portáloch. Ich konzumáciou vraj zažijete prílev energie a samozrejme aj zázračne schudnete.
Treba to však všetko zase raz brať s rezervou.
           Áno. Chia semienka sú určite potravinou, ktorá si zaslúži našu pozornosť, najmä vďaka jej nutričným hodnotám. A nie. Zázraky od nich naozaj neočakávajte. Žiadne prílevy energie, ani zázračné vyliečenie neduhov sa nekonajú. Nie je to všeliek. Je to len potravina. A sú potraviny svojim zložením vhodné a zaujímave, no a tie menej vhodné, resp. nevhodné. A chia sú svojím zložením skutočne nutrične zaujímavé.

          Energia...no áno. Majú značnú kalorickú hodnotu. V odporúčanej dennej dávke (25g) je to cca 120 kcal. Ak si pod prílivom energie však predstavujete "akési nabudenie", tak to určite nie. Na druhej strane, chia semienka vďaka svojmu zloženiu môžu byť vhodnou súčasťou zdravej výživy vo vašom dennom jedálničku.

Chia semienka                    

Energetická hodnota: 486 kcal
Tuky: 30,74 g z toho:
Nasýtené tuky: 3,33 g
Mononenasýtene: 2,3 g
Polynenasýtene: 23,66 g
Bielkoviny: 16,54 g
Sacharidy:42,12 g
Vláknina: 34,4 g
Vápnik: 631 mg (63%) 5x viac ako mlieko
Železo: 7,72 mg (59%) 2x viac ako špenát
Horčík: 335 mg (94%)
Zinok: 4,58 mg (48%)
vitamíny B skupiny

zdroj: Wikipedia

          Komu by tieto hodnoty veľa nenapovedali, tak ešte v skratke. Chia semienka sú bohatých zdrojom omega 3 mastných kyselín, bielkovín a vlákniny. Obsahujú 5-násobne viac vápnika ako mlieko a dvojnásobne viac železa ako špenát. Sú bohatých zdrojom horčíka a vitamínov skupiny B.
           Chia semienka sú schopné nasať značné množstvo tekutiny, pričom sa samotné semienko obalí gélovitou hmotou (alebo slizom, jednoducho povedané :) Vďaka tejto slizkej hmote sa spomaľuje štiepenie sacharidov, ktoré sme prijali stravou spolu so semienkami. Glukóza zo sacharidového jedla sa uvoľnuje postupne, čím dochádza k regulácií využitia energie a zároveň k regulácia cukru v krvi (z tohto hľadiska zaujímavé nielen pre športovcov, ale tiež ľudí s diabetom 2 typu).
          Veľký obsah vlákniny zlepšuje črevnú peristaltiku (pohyb čriev). A uvádza sa, že majú taktiež priaznivý vplyv pri znižovaní vysokého krvného tlaku.
Odporúčaná denná dávka: cca. 25g (2 lyžice)



               VS.


         


       
          Na druhej strane. Ak si pozriete nasledujúce hodnoty, budete prekvapení, koľko majú tieto "zázračné" semienka spoločné s obyčajným ľanovým semienkom.

Ľanové semienka

Energetická hodnota: 534 kcal
Tuky: 42,16g
Nasýtené tuky: 3,66 g
Mononenasýtene: 7,52 g
Polynenasýtene: 28,73 g
Bielkoviny: 18,29 g
Sacharidy: 27,3 g
Vláknina: 34,4 g
Vápnik: 255 mg (26%)
Železo: 5,73 mg (44%)
Horčík: 392 mg (110%)
Zinok: 4,34 mg (46%)
vitamíny B skupiny

Zdroj: Wikipedia

          Ľanové semienka sú taktiež bohaté na esenciálne (nevyhnutné) mastné kyseliny (omega 3), sú zdrojom bielkovín, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov. Podporujú látkovú premenu, taktiež znižujú vysoký krvný tlak a pomáhajú udržiavať stálu hladinu cukru v krvi a pozvoľnú využiteľnosť energie. Vysoký obsah vlákniny čistí črevá a zlepšuje ich peristaltiku. Znižujú hladinu zlého cholesterolu a majú antioxidačné účinky.
          Ľanové semienka obsahujú tzv. lignany - látky s účinkami fytoestrogénov (obsiahnuté v rastlinách s podobnými vlastnosťami estrogénov). V prípade fytoestrogénov sa však vedú polemiky o ich priaznivom, resp. nepriaznivom účinku (pripisuje sa im na jednej strane spojitosť s rakovinou prsníka, na strane druhej však práve preventívny účinok proti tejto rakovine, a tiež pozitívny vplyv v boji proti negatívnym hormonálnym zmenám žien v menopauze). Niektorí autori neodporúčajú konzumovať semienka z týchto dôvodov tehotným ženám. Tie môžu uprednostniť ľanový olej, ktorý lignany neobsahuje (ako uvedené, tie sa nachádzajú len v ľanovej šupke a tú vylisovaný olej neobsahuje).
          Pri chia semienkach sme spomenuli, že sa pri kontakte s tekutinou semienko zaobalí slizom. Kto už niekedy zalial semienko ľanu vodou, tak vie, že môže očakávať rovnaký efekt. Aj v tomto prípade slizový obal spomaľuje trávenie a udržuje stálu hladinu cukru v krvi.
          V prípade, že siahnete po ľanovom oleji, treba dbať na jeho správne skladovanie. Olej totiž rýchlo podlieha oxidácií. Olej by mal byť balený v tmavej fľaši a uskladnený v chladničke. Po otvorení ho treba do cca. 14 dní skonzumovať.

Odporúčaná denná dávka: 2 lyžice

Fazit: Chia semienka momentálne zažívajú svojich päť minút slávy a obyčajné ľanové semienko akosi upadlo do zabudnutia. Ako však vidíte, ľan je pre chia semienko tou vhodnou konkurenciou. Zázraky síce v oboch prípadoch nečakajte, avšak z hľadiska zdravej a nutrične vhodnej skladby jedálnička, ich doňho určite zaraďte.

Použitie: semienkami môžete obohatiť jogurt, cottage cheese (v prípade ľanových semienok sa dokonca odporúča ich kombinácia s bielkovinou), kefír, ovocné smoothies, muesli. Semienka nezabudnite (v prípade, že ich nerozmixujete) dobre požuť (aby len neprekĺzli nestrávené tráviacim traktom :)


1 komentár:

  1. POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN A ĽANOVÉHO OLEJA, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!
    Niektoré odrody sú vyslovene nezdravé, obsahujú totiž oveľa viac omega-6 ako omega-3(prakticky len omega-6).
    Bežne sa o tom nepíše a ľudia o tom nemajú ani šajnu. Bohužiaľ, na obaloch semien a olejov nie je informácia o odrode, treba to vypátrať priamo výrobcu.

    Je to nonsens a rozhodol som sa túto informáciu posúvať ďalej.

    Vysvetlenie:

    Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1. A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků). Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

    1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders(omega-3 57%, omega-6 15%), Libra(omega-3 57%, omega-3 16%) …

    2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol (omega-6 39%, omega-3 32%) …

    3. ty nejhorší z pohledu zdraví: odrůda Amon(omega-6 71%, omega-3 2%), Jantar, Lola(omega-6 72%, omega-3 3%)

    zdroje: eagri.cz/public/web/file/299559/Len_konopi_2014.pdf
    eagri.cz/public/web/file/113305/Len_sety_2010.pdf
    panpekar.blogspot.no/2012/01/lnena-seminka.html

    OdpovedaťOdstrániť